Ewa Waszut

Edukacja, doświadczenie, jakość. 

Edukacja: Studia magisterskie: socjologia o specjalności praca socjalna (Uniwersytet Śląski), kilkadziesiąt profesjonalnych szkoleń dotyczących współpracy i projektów: m.in. kurs trenerski w ramach Szkoły Inicjatyw Strażniczych. Studia podyplomowe: bibliotekoznawstwo o specjalności edukacja czytelnicza i medialna (Uniwersytet Jagielloński) oraz kilka szkoleń dotyczących edukacji czytelniczej i medialnej. Studia licencjackie: projektowanie graficzne (Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach) oraz kilka specjalistycznych szkoleń graficznych m.in. projektowanie książek w Wydawnictwie d2d w Krakowie. W 2019 ukończyłam kilkumiesięczną Akademię Liderów Społecznych.

Doświadczenie: zakładałam organizację pozarządową, która działa od ponad 15 lat w Katowicach, pracowałam dla kilku organizacji działających na Śląsku i Małopolsce; przeprowadziłam wiele wydarzeń, warsztatów, szkoleń, koordynowałam projekty i zajmowałam się promocją wspólnych działań.

historia_biblio
od lewej: informacja w Gościu Niedzielnym,  (nr 18/795) o pierwszym happeningu czytelniczym na katowickim Rynku; ze Zbigniewem Wróblem podczas „Majowych Spotkań…”; podczas innych wydarzeń

Pracowałam ponad 7 lat w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach (od stażysty, poprzez kolejne stopnie awansu, do pracownika działu metodyki, analiz i promocji), współorganizując i koordynując przedsięwzięcia związane z promocją czytelnictwa (lekcje, warsztaty, szkolenia dla bibliotekarzy, spotkania, wystawy, formy happeningowe, konferencje, wycieczki, Dyskusyjne Kluby Książki, bezpieczne kawiarenki internetowe, wspólne tworzenie książek dla dzieci i zdobywanie nagród, pozyskiwanie sponsorów). Kilka razy zostałam wyróżniona i doceniona za pracę jako Lider akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Publikowałam artykuły, które były sprawdzonymi pomysłami na pracę z czytelnikami.

Pracowałam w bibliotece uczelnianej (jako kierownik) tworząc strukturę biblioteki i zasady funkcjonowania, organizując zajęcia dla studentów, wystawy, pozyskując sponsorów oraz rozwijając działalność wydawnictwa uczelni i współpracę poza placówką (m.in. z Biblioteką Kongresu Stanów Zjednoczonych w zakresie wzajemnej wymiany publikacji).

Prowadziłam czasopismo regionalne dla dzieci i młodzieży (projekt kilkuletni). Jestem autorką otwartych projektów artystyczno-społecznych: Fotografia Obywatelska (realizowanego na zlecenie Uniwersytetu Warszawskiego) oraz (z Mirosławem Miranowiczem) Open Book. Projektowałam publikacje książkowe i raporty, logotypy i inne materiały promocyjne. Przygotowywałam reportaże (zbierałam i weryfikowałam informacje, przygotowywałam teksty i fotografie), rozmowy dla portali internetowych, recenzowałam książki.

Lubię przygotowywać i realizować ciekawe wydarzenia. Tworzę fotografię relacyjną. W wolnym czasie (po odpowiednim przygotowaniu się do tematu obrazu) maluję.

Jak pracuję? 

Z wartościami, zaangażowaniem i radością. Korzystam na bieżąco z mojej edukacji, doświadczenia i zainteresowań. Jakość, celowość, sens, współodpowiedzialność społeczna i korzystanie z potencjału człowieczeństwa mają dla mnie priorytetowe znaczenie. 

Zapraszam do kontaktu: Ewa Waszut, silesiansoul[at]gmail.com